Při hodnocení svého šestiletého mandátu senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) uvedl, že jako nestranický kandidát semůže rozhodovat podle slibu daného voličům, podle svých názorů a názorů občanů.

Zhodnoťte vaše šestileté období v roli senátora. Co se podařilo vykonat pro občany Ústecka?

Za svůj největší úspěch považuji asi to, že si ke mně našlo cestu obrovské množství občanů se svými problémy, a to nejen z mého volebního obvodu. Často šlo o osobní věci, jako byly problémy s čerpáním sociálních dávek, prosby o sehnání práce. Obracela se na mne i bytová družstva s problémem neuvěřitelné devastace bytů cikány, s čímž souvisí i likvidace lidských vztahů třeba v litvínovském Janově, Krásném Březně, Mojžíři či v Předlicích na Ústecku, čímž netvrdím, že jsou všichni stejní. Vážím si těch, kteří se dokáží o své rodiny postarat a jen nenatahují ruce, ale těch je minimum. Výsledkem bylo jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, z čehož vzešel materiál, na jehož základě by vláda měla přijmout určitá opatření. Jsem rád, že se mi podařilo založit pobočku SON v Ústí n. L. a zajistit pro ni i kancelář ve středu města. Nájemníci tak získali oporu proti pronajímatelům bytů. Mohl bych ještě hovořit o práci ve Výboru pro EU, kde jsem místopředsedou, o práci v Podvýboru pro dopravu a energetiku, nebo v komisi pro krajany žijící v zahraničí, nebo o tom, že zastupuji Senát v Meziparlamentní unii.

Předložil jste nějakou zákonodárnou iniciativu?

Jsem spoluautorem celé řady návrhů zákonů. Podílel jsem se i na ústavních stížnostech. Nevedl jsem si evidenci, ale je jich celá řada. Stejně tak celá řada podávaných pozměňovacích návrhů. S deseti senátory jsme připravili tři novely zákonů, z toho dva prošly. První se týkal sociálních dávek, druhý bydlení a u třetího šlo o veřejnou službu. Ten považuji za nejdůležitější z těch tří. Byl sice Senátem schválen, ale již tři roky leží v Poslanecké sněmovně. Podstatou návrhu nebylo poskytování životního, ale existenčního minima. Chceš-li se mít lépe, pojď pracovat. Týká se to hlavně nevzdělaných a nevzdělatelných lidí. Když jsem se ptal premiéra, proč sněmovna se zákonem nic nedělá, řekl mi, že přemýšlí, čím ho doplnit... Bohužel Sněmovna nemá časový limit na projednání jako Senát. A to, jak bylo konstatováno na Podnikatelském fóru v Ústí, je v kraji poptávka po více než sedmi tisících kvalifikovaných lidí. Návrh tohoto zákona by to řešil. Donutil by notorické nemakačenka k rekvalifikaci, zvýšení kvalifikace. Řešil by zaměstnání lidí a šetření na sociálních dávkách.

Co můžete slíbit svým spoluobčanům v případě znovuzvolení?

Budu pokračovat v dosavadní práci. Vážím si důvěry, kterou ke mně voliči mají a s jakými, někdy i velmi osobními problémy za mnou přicházejí. I v tom vidím základní význam své funkce. Svoji obrovskou výhodu vidím v tom, že nejsem stranickým kandidátem, proto se mohu rozhodovat podle slibu daného voličům, podle svých názorů a názorů občanů.

Blíží se prázdniny a dovolené. Jak budete trávit léto vy?

Co to je dovolená? Nejsem z těch, kteří by z horka vyjížděli ještě do většího horka, na rozdíl od mé manželky. Já raději trávím čas na zahradě, ve své dílně, opravuji hodiny své i známých, udržuji v chodu hodiny na chlumeckém kostele, dělám malé úpravy na své vodní elektrárničce. Také bych se konečně rád, jako myslivec, dostal do lesa. Pro mne platí, že u nás máme tolik překrásných míst, že jezdit do ciziny se mi moc nechce. Jenže letos jsem své vnučce slíbil, že zlepší-li se ve škole, na dovolenou společně někam ke slané vodě pojedeme. Má žena tomu, že bych skutečně jel, sice stále ještě nemůže uvěřit, protože zná mou oblibu v opékání se na slunci, ale slib je slib a ty jsem zvyklý plnit!