Představte si, že by se někde vzalo tolik peněz. Milá představa, že? Za to by se dalo pořídit mnoho věcí. Tak například by si asi 11.000 lidí mohlo pořídit malé osobní auto. Nebo by si přes 2 milióny řidičů mohlo natankovat plnou – tedy přes 82 miliónů litrů benzínu. Pivaři by se pak mohli těšit na asi stejné množství půllitrů piva. Kdo bydlí v pronájmu, mohl by z této sumy uhradit nájemné za 450 tisíc měsíců, to je 37.500 let.

Jenže!

Podle údajů Zemědělského intervenčního fondu za poslední rok čerpalo přesně tuto částku ve formě dotací pouhých 10 firem! Pominu, které firmy to byly, i když asi snadno uhádnout, kdo tabulku vede... Jde o to, že se peníze nejdříve seberou (legálně pomocí státem uvalených daní) nám všem a pak se zase vrátí.

Ovšem to již jen někomu. V našem případě je těmi šťastnými pouhých 10 příjemcům.

Jednoznačně spravedlivé by bylo dotace zrušit a s tím zrušit třeba některé daně. Já hlasuji pro zrušení daně z příjmu fyzických osob. To je taková ta daň, která vás pokutuje za to, že si dovolujete chodit do práce. Tak zvaný boj s korupcí by také konečně mohl začít slavit první úspěchy, protože kde jsou velké peníze, tam je také korupce. Jednoduchá zákonitost. Představte si jen, že od zítřka nosíte každý měsíc domů o 2-3 tisíce víc. Každý rok je to třeba pěkná zahraniční dovolená, nebo každé 4 roky nové malé auto do rodiny (při 2 zaměstnaných). To prosím pro každého, ne jen pro 10 firem.

Jenomže my obyčejní na takové úvahy hezky rychle zapomeneme, vše si koupíme za své vydělané (k tomu ještě přihodíme daň z přidané hodnoty) a zítra opět "hybaj" do rachoty. Poplatek za takovou smělost (daň pár tisíc) vám bude opět vyměřen k desátému! Tedy, pokud taky máte tu smůlu, že nejste jedním z těch deseti.

 

Tak buďte alespoň zdrávi!

 

Lukas Wünsch